Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av metromode.se. Genom att använda metromode.se godkänner du detta.

Läs merJag förstår!

Dyraste müslin?

Jag slog till på en förpackning Renée Voltaires granola häromdagen. 90 spänn kostade den. Nittio! Jag köpte ändå – nyfiken på vad det var för dundermüsli. Det var den här. Kanske inte riktigt värd varenda krona. Men god tillsammans med skivad banan, päron, mandel och havremjölk.

pure paleo

 

Kommentera

Skicka Kommentar
Sparar din kommentar...
11kommentarer
  • Jag köper Icas I love Eco naturella musli och lägger till det jag vill ha i form av nötter, frön, frukt och bär. Det blir bäst och billigast tycker jag. Den kostar runt 20 kronor för 750 gram.

    Katarina Berglund 2013-04-11 10:53:11 http://www.tusenskona.com
    Svara
  • Jisses vad dyrt! Tycker det är svårt med müsli, har du någon favorit i lagom prisklass eller är det egen müslitillverkning som gäller?

    Jess 2013-04-11 06:03:41 http://jessansworld.blogg.se
    Svara
  • Ja, jag tyckte den var lite väl dyr – absolut god, men kanske inte värt pengarna…. Ska göra min egen nästa gång!

    Katarina 2013-04-10 22:15:44 http://brakatarina.se
    Svara
  • Den där brukar kosta runt 70kr annars- brukar köpa den då och då. jättegott. Prova också Pauluns nya med kakao & hallon! Det är min och mannens favorit.
    Förresten, antar att du kanske handlat på Daglivs. Alla Voltaire-grejer är mycket dyrare där. Brukade handla där innan och minns att Agavesirap kostade 99 kr. På mitt när-Ica kostar den 59kr, exakt samma vara.

    Miss Agda- Småbarnsliv o Endorfiner 2013-04-10 20:10:11 http://www.missagda.se
    Svara
  • Ujuj, tur jag gör egen märker jag. Fast jag har för mig att jag köpt den där för ”pang-priset” 70 kr på Ica Maxi 😉

    Malins melodi 2013-04-10 19:27:17 http://bluemalin.blogspot.com
    Svara
  • Men är allt innehåll ekologiskt? För då kan man ju lite förstå priset. Fast jag köpte en müsli som är 100% ekologisk på Whole Foods i helgen och det kostar kring $7 (typ 44kr) för ett 340g paket. Bäst och billigast blir ju ändå när man gör själv tycker jag.

    Petra Axlund Stegman 2013-04-10 13:07:33 http://www.innerstrengthblog.com
    Svara
  • Jag testar ”ny” musli från Risenta, brukar göra egen till barnen men ville prova ändå. Klart godkänd, men också dyr.

    Emelie 2013-04-10 12:44:53 http://www.emscorner.wordpress.com
    Svara
  • Hej rara Sara,

    kika här och hitta dig själv:

    http://www.ptfia.se/fia-tipsar/lankkarlek/

    :)

    Försökte även kommentera hos Jessica men det finns inge ”skicka”-knapp :(
    Kan du hälsa henne att hon också är med i min länkkärlek?

    KRAM fia

    fia 2013-04-10 11:44:18 http://www.ptfia.se
    Svara
  • Ja jag fattar faktiskt inte hur de kan gå runt med de priserna. Älskar de svarta sesamkexen och de där blåbärsremsorna till barnen men har bara köpt dem en gång, för kilopriserna är ju högre än guld, tror jag!! Det enda jag (tyvärr) är helt hooked på och inte kan sluta köpa är deras buljong.

    Nina L 2013-04-10 11:27:25
    Svara
  • 90 spänn??? Jösses. Tror jag fortsätter med min egen. :-)

    Rund är också en form! 2013-04-10 10:31:35 http://rundarocksaenform.wordpress.com
    Svara
  • Visst är det tråkigt att du måste göra din egen müsli om du vill ha något vettigt för en vettig peng!

    Livsstilskonsulten 2013-04-10 10:27:52 http://livsstilskonsulten.wordpress.com
    Svara

senaste från Hälsa

metro mode weekly

Signa upp dig till vårt nyhetsbrev!

Lifestyle
Sanne Alexandra
Hälsa
Träningsglädje
Lifestyle
Tess Montgomery
Lifestyle
Henrietta Fromholtz
Mode
Linn Eklund
Man
Marcus Schuterman
Mode
Fanny Ekstrand
Man
Viktor Frisk
Man
Philip Conradsson
Home
Andrea Brodin
Lifestyle
Linn Herbertsson
Mode
Petra Tungården
Lifestyle
Dasha Girine
Lifestyle
Sandra Beijer
Lifestyle
Flora Wiström
Hälsa
Fannie Redman
Man
Kevin Triguero
Mode
Pamela Bellafesta
Hälsa
Josefines Yoga
Lifestyle
Elin Johansson
Home
Amelia Widell
Hälsa
Foodjunkie
Home
Sanna Fischer
Mode
Chrystelle Eriksberger
Man
Johan Hurtig
Man
Niklas Berglind
Mode
Emelie Wikström